Strona główna / Aktualności / 2023-2024 / Na szlaku kultur

15.04.2013
Na szlaku kultur

Edukacja międzykulturowa to uczenie na temat innych kultur, o procesach społecznych, uwarunkowaniach kulturowych oraz sytuacji w krajach rozwijających się. Ma budzić ciekawość i chęć poznania innych. To uczenie otwartości i umiejętności rozmawiania. Pragniemy , jako nauczyciele, pokazywać najmłodszym jak bogate i różnorodne są kultury świata. Celem realizowanej przez nas edukacji międzykulturowej jest kształcenie u dzieci umiejętności akceptowania odmienności, uczenie wrażliwości na inność.

Edukacja międzykulturowa powinna być integralnym składnikiem edukacji w ogóle. Poznawanie i dialogowe interakcje w obrębie różnych kultur mają niezaprzeczalny walor osobotwórczy, kształtują postawy tolerancji, akceptacji innych i siebie, wyciszają agresję i destrukcję. Uzasadnione jest prowadzenie treści z zakresu edukacji międzykulturowej już na poziomie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, ponieważ obserwuje się , iż najmłodsze dzieci przenoszą od osób dorosłych mechanizmy stereotypowego patrzenia na to co inne, nieznane, dalekie. Na te mechanizmy duży wpływ ma dom rodzinny a także środki masowego przekazu, które często wzbudzają w dzieciach nieuzasadnione uprzedzenia. Chcemy uczyć dzieci wrażliwości na inność w różnych aspektach. Mamy nadzieję ,że nasze działania wpłyną na kształtowanie pozytywnych postaw społecznych naszych wychowanków ,a także ich rodziców oraz przysłużą się zaspokojeniu potrzeby poznawania świata we wszystkich wymiarach.
Nasz program Edukacji Międzykulturowej rozpoczynamy od zapoznania dzieci z ich miastem rodzinnym-Biłgorajem, z charakterystyką regionu, jego historią, obyczajowością. W tym celu odbyliśmy wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej dla Dzieci i Młodzieży , gdzie przedszkolaki miały okazję wysłuchać opowieści Pani A.Janik o powstaniu Biłgoraja ,a także obejrzały projekt budowy „Miasteczka Sitarzy”. W dalszych planach przewidujemy zapoznawanie z tekstami literackimi związanymi z Biłgorajem , tradycjami ginących zawodów w Powiecie Biłgorajskim i na Lubelszczyźnie(wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, do Zagrody Sitarskiej, do Zamościa) a także zabawami ludowymi naszego regionu. Zachęcamy rodziców i dzieci naszego przedszkola do pisania wierszy o Biłgoraju. Najciekawsze prace będą nagrodzone i wywieszone w bibliotece dla Dzieci i Młodzieży. W piątek 26.04.13 odbędzie się zaś konkurs podsumowujący wiedze o Biłgoraju.
O dalszych naszych działaniach edukacji międzykulturowej będziemy Państwa systematycznie informować .Tematy kolejnych tygodni to:
- Polska-podróż po kraju.
-„Przygody Innego” Bajki w Edukacji Międzykulturowej red. Anna Młynarczuk-Sokołowska,K.Potoniec,K.Szostak-Król.
-Poznajemy wybrane kraje Unii Europejskiej i ich kulturę.
- Na kontynencie afrykańskim.
- Azja i Ameryka.