Strona główna / Stowarzyszenie / Projekty / 2015 / Żyjmy zdrowo i aktywnie

02.02.2015
Żyjmy zdrowo i aktywnie

Projekt "Żyjmy zdrowo i aktywnie" realizowany od 02.02. do 30.09.2015 r. został dofinansowany przez Firmę Model Opakowania Sp. z o.o.

Celem projektu jest propagowanie wiedzy na temat zdrowego trybu życia wśród przedszkolaków, zachęcanie do aktywności sportowej, integrowanie dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych, tworzenie atmosfery współpracy i współdziałania w zespole, poznawanie oraz przestrzeganie zasad zdrowej rywalizacji sportowej - Fair play.

W ramach projektu odbyły się następujące działania:

23.03.2015 r. zorganizowaliśmy we współpracy z OSiR Biłgoraj „POWITANIE WIOSNY NA SPORTOWO” dla pięciu biłgorajskich przedszkoli. Po tradycyjnym zatopieniu Marzanny i powitaniu Pani Wiosny, przedszkolaki podzieliły się na dwie grupy: zawodników rywalizujących w konkurencjach sportowych oraz kibiców, którzy zasiedli na trybunach. Współzawodnictwo podczas zawodów w formie zabawy zachęciło do aktywności fizycznej wszystkich najmłodszych. Uwieńczeniem imprezy było wręczenie pamiątkowych pucharów, dyplomów oraz specjalnej gry planszowej przygotowanej na tą okazję.

W kwietniu rozpoczęliśmy pracę nad utworzeniem OGRÓDKA EKOLOGICZNEGO w którym dzieci same zasiały nasiona i zasadziły sadzonki. Na początku wysiewały nasiona do skrzynek na przedszkolnych parapetach, potem z pomocą nauczycieli wysadziły sadzonki do tunelu. Wspólnie podlewały, plewiły i obserwowały jak codziennie ogródek zmieniał się. Następnie zbierały z niego plony: świeży szczypiorek, rzodkiewkę, sałatę, pomidory i ogórki. Nasze warzywa smakowały o wiele lepiej niż kupione w sklepie. Nasz ogródek był całkowicie ekologiczny, nie stosowaliśmy w nim żadnych sztucznych nawozów.

23.06.2015 dzieci z grupy "Smerfy" i "Biedronki" wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do CENTRUM NAUKOWO- EDUKACYJNEGO RPN I BUKOWĄ GÓRĘ w Zwierzyńcu. Głównym celem wycieczki było poznanie środowiska przyrodniczego, zachęcanie do aktywności, propagowanie wiedzy na temat zdrowego trybu życia wśród przedszkolaków. Po Roztoczańskim Parku Narodowym oprowadzał nas leśniczy Pan Franciszek Ciepak. Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, doskonale wiedziały, że należy ją chronić i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować.  Przedszkolaki wędrowały po ścieżce poznawczej na "Bukową Górę" obserwując naturalny ekosystem świata roślin i zwierząt. Poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze (liście, mrowisko, korę drzew, rośliny i owady). Następnie odwiedziły wystwę pt.: "Arktyka nie tylko kraina lodu i chłodu". W czasie powrotu do Biłgoraja zatrzymały się w zajeździe „Gajówka” w Panasówce, gdzie zobaczyły na obszernym wybiegu wiele zwierząt tj. strusie, lamy, gnu, jelenie, itd. Wycieczka była dobrą okazją do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u tak małych dzieci.

24.09.2015 zostało zorganizowane SPOTKANIE Z DIETETYKIEM dotyczące zasad zdrowego odżywiania oraz higieny, które było podsumowaniem projektu "Żyjmy zdrowo i aktywnie". Prelekcję dla przedszkolaków przeprowadzili Pani Anna Piętal oraz pan Mateusz Jankowski - dietetyk. Tłumaczył,  dlaczego  należy  ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie  warzyw i owoców, a także w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i zachowanie. Pan dietetyk wyjaśnił skutki złego odżywiania się (otyłość, próchnica, anemia, zmęczenie). Przy okazji przedszkolaki przyponmiały podstawowe zasady higieny, min. kiedy i jak poprawnie myć ręce oraz jak dbać o ząbki, żeby były zdrowe. Pan Mateusz zachęcał do aktywnego wypoczynku, uprawiania sportu, picia dużej ilości wody, zjadania witamin w naturalnej postaci warzyw i owoców. Dzieci z zaangażowaniem wymieniały nazwy owoców i warzyw, które powinny jeść, aby rosnąć zdrowo. Wśród omawianych produktów znalazły się i te, które pochodziły z naszego przedszkolnego ekologicznego ogródka, w którego pielęgnacji przedszkolaki brały udział od wiosny. Zwieńczeniem spotkania była wspólna degustacja owoców i warzyw, które tego dnia przedszkolakom smakowały wyjątkowo dobrze. Wszystkie dzieci obiecały, że witaminowe przysmaki będą od teraz ich ulubionymi przekąskami.

Wszystkim dziękujemy za udział w naszym projekcie i za pomoc w jego realizacji.