Strona główna / Aktualności / 2019-2020 / Wycieczka do REZERWATY PRZYRODY OBARY

19.09.2012
Wycieczka do REZERWATY PRZYRODY OBARY

19.09.12 pani Monika Piętak i pani Monika Margol zorganizowały dla 5 i 6-latków wycieczkę do Rezerwatu Przyrody Obary. Po rezerwacie oprowadzał nas pan leśniczy Stanisław Piętal, który  opowiadał nam o chronionych gatunkach roślin i zwierząt. Obary to częściowy rezerwat torfowiskowy położony na zachód od Biłgoraja, w pobliżu wsi Dabrowica i Ciosmy.

Powierzchnia 82,27 ha, utworzony w 1975 r. dla zachowania torfowiska przejściowego i wysokiego. Teren rezerwatu obejmuje kompleks torfowisk oraz zagospodarowane drzewostany sosnowe. Całość otacza bór sosnowy z drzewami dwudziestokilkumetrowej wysokości. W południowo-zachodniej części rezerwatu znajduje się 5 małych, zamulonych jeziorek. W okresie wysokiego stanu wód łączą się one w jeden ciąg, odprowadzający nadmiar wód w kierunku południowo-wschodnim, gdzie znajdują się łąki wsi Dąbrowica zwane "Lesinami", z których początek bierze rzeka Kurzynka. W rezerwacie Obary można spotkać takie rośliny chronione jak: gnidosz królewski, wąkrota zwyczajna, przygiełka brunatna, rosiczka pośrednia, bagnica torfowa, rosiczka okrągłolistna.
Ogromną przyjemność sprawiło dzieciom wyszukiwanie chronionych roślin. Udało się im odnaleźć rosiczkę, którą można zobaczyć na fotografiach naszej kroniki oraz leczniczą żurawinę.Wycieczka sprawiła dzieciom wiele przyjemności oraz dostarczyła wiedzę o sposobach chronienia ginących gatunków roślin i zwierząt.