Strona główna / Aktualności / 2019-2020 / Wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej- "Śladami ginących zawodów na Wyżynie Lubelskiej"

15.05.2013

W dniu 15 maja 2013 r. dzieci z naszego przedszkola, razem z rodzicami i nauczycielkami uczestniczyły w wycieczce do Skansenu Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Wyjazd odbył się w ramach realizacji programu "Edukacja Międzykulturowa”. Głównym celem wycieczki było przybliżenie dzieciom dawnej wsi, zapoznanie z jej architekturą, kulturą oraz z obrazem życia codziennego w chałupie i gospodarstwie.

Dzieci poznały elementy wyposażenia domu mieszkalnego np. łóżko z wysuwaną szufladą, ławy, stoły, krzesła, kredens, garnki, misy i święte obrazy. Wśród elementów ozdobnych wiejskiej chaty można było zauważyć bibułkowe kwiaty, pająki, wycinankowe firanki, serwety, obrusy i poduchy ręcznie haftowane.
Pani Ania- prowadząca lekcję muzealną pt.”Śladami ginących zawodów na Wyżynie Lubelskiej”, wprowadziła dzieci w klimat dawnych czasów, przydzielając dzieciom role osób wykonujących poznawane zawody tj: młynarz, garncarz, olejarz, kowal. Należy podkreślić, że budynki znajdujące się na terenie skansenu są autentyczne, sprowadzone do muzeum z pobliskich miejscowości i z każdym z nich związana jest historia życia konkretnej rodziny. Stare fotografie członków tych rodzin są wyeksponowane na ścianach domów.
Zainteresowanie dzieci wzbudziły zajęcia przeprowadzone w zabudowaniach gospodarskich, gdzie miały możliwość poznania narzędzi gospodarczych, takich jak sierp, kosa, widły samorodne, przetak, cepy, beczki i kadzie. Przedszkolaki bardzo dobrze się bawiły, dopisała nam również wspaniała pogoda oraz wyśmienite humory, co widać na zdjęciach. Zapraszamy do naszej galerii.