Strona główna / Aktualności / 2019-2020 / Jesienne spotkanie z przyrodą

09.10.2013
Jesienne spotkanie z przyrodą

Niezwykłą lekcję przyrody przeżyły przedszkolaki z „Domku Przedszkolaka”. W słoneczne, październikowe popołudnie dzieci wraz z rodzicami i wychowawczyniami grup: „Puchatki”, „Smerfy” i „Biedronki” wybrały się do lasu w leśnictwie Zagumnie. Spotkanie zorganizowały nauczycielki przedszkola: Ewelina Wlaź, Dorota Kwik i Dominika Misztal. Impreza miała charakter integracyjny, ale połączona została z realizacją zagadnień przyrodniczych. Przedszkolaki miały okazję na żywo zobaczyć różne gatunki drzew iglastych i liściastych oraz roślinność typową dla lasu.

Atmosfera czasu i miejsca sprawiły, że uczestnikom spotkania humory dopisywały, wszyscy bawili się znakomicie. Niebywałą radość sprawiła przedszkolakom zabawa z rodzicami w „Podchody” oraz wspólne zbieranie grzybów. Uczestnicy spotkania mogli też sprawdzić swoje artystyczne umiejętności, tworząc piękne wiersze o tematyce przyrodniczej. Dzieci i rodzice uczestniczyli również w ‘Quizie przyrodniczym’, dzięki któremu sprawdzili i poszerzyli swoją wiedzę z tematyki przyrodniczej. Uwieńczeniem turnieju było zdobycie tytułu „Przyjaciela lasu” oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów.
Atrakcją, której nie mogło zabraknąć, było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Uczestnikom spotkania smakowały również pieczone ziemniaczki, do których wyśmienitym dodatkiem był twarożek przygotowany przez jedną z mam.
Dzięki temu spotkaniu przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę przyrodniczą, nauczyły się bezpiecznego zachowania w lesie, podziwiały urodę lasu wczesną jesienią, zobaczyły złotą, polską jesień w całej krasie, a to wszystko w formie znakomitej, wspólnej zabawy.

Poetycka twórczość uczestników:

„Ten las woła nas,
abyśmy znaleźli dla niego czas.
W lesie ptaki pięknie śpiewają,
a wiatr i drzewa im śpiewają.”

„Moje leśne ludki z Domku Przedszkolaka, ufoludki,
mają domki w leśnym runie, są smerfami, to rozumiem.
Jedzą szyszki, plączą figle, jest też fajne w lesie życie.
Rozumiemy te podchody, dajcie kubeł zimnej wody,
za to wam podziękujemy i po pajdzie chleba zjemy.”

„Jestem w lesie mały skrzat,
mam trzy grzyby ruszam w świat.”

„Mamy i córki poszły do lasu na kurki,
na spacer niby,
a znalazły grzyby.